Budeia som ble ostegründer
Visste du at Synnøve Finden ikke bare er navnet på de gode ostene i kjøleskapet ditt, men at selveste Synnøve var en ekte, levende kvinne som bygde opp et osteimperium fra bunn, tidlig på 1900-tallet?
Hvordan kunne budeia fra innerst i Sognefjorden ende opp som en vellykket forretningskvinne i en mannsdominert industri? Det har NRK gått nærmere inn på i podkasten "Historiske Kjendiser".

En målbevisst dame med kjærlighet for ost
Historien om Synnøve Finden starter i en liten bygd innerst i Sognefjorden på slutten av 1800-tallet. Synnøve var nummer åtte i en søskenflokk på ti, og hun startet tidlig å arbeide på familiegården Finden. Hun var et skikkelig arbeidsjern og ikke redd for å ta i et tak.
Det viste seg tidlig at Synnøve hadde en spesiell interesse for ost og ysting, og så snart hun var gammel nok, dro hun til Stavanger for å gå på meieriskole og utdanne seg til meierske.
Synnøve hadde en drøm om å starte sin egen ostefabrikk
Hun visste hva hun ville, og etter mange år i lære "på gølvet" satte hun kursen mot hovedstaden. I mai 1928 ble Synnøve Findens ostefabrikk offisielt åpnet i lokalene til en gammel stall på Vålerenga i Oslo.
Men det var ikke bare Synnøves kjærlighet til ost
... som gjorde at drømmen ble oppfylt. Hun fikk også med seg en viktig partner på vei mot målet. Og det samarbeidet varte livet ut.
Arven etter Synnøve
Veien fra Finden gård lengst inne i Sognefjorden til Oslo var lang, men denne målbevisste dama hadde bein i nesa og jobbet hele livet for å realisere drømmen sin.
Hun hadde nok vært godt fornøyd med å se at hennes arv lever i beste velgående nesten hundre år etter.
Vi er stolte av å kunne føre Synnøves lidenskap for ost videre, og vi fortsetter å jobbe for at osten vår alltid skal være den beste. I ekte Synnøve-ånd.

